Fotostarzenie skóry - jak zniwelować jego efekty?
Przebarwienia, suchość skóry i głębokie zmarszczki oraz bruzdy mogą wskazywać na fotostarzenie skóry. Jego przyczyną są kąpiele słoneczne bez odpowiedniej ochrony w postaci filtrów UV. Jak ograniczyć efekty nadmiernej ekspozycji na słońce i przeciwdziałać fotostarzeniu się skóry? Dowiesz się tego już za chwilę.
Czym jest fotostarzenie się skóry?
Czym tak naprawdę jest groźnie brzmiące określenie “fotostarzenie się skóry”? Jest to proces zachodzący w płytkich, jak i głębszych warstwach skóry, który polega na degeneracji, a więc uszkodzeniu skóry w wyniku działania promieniowania ultrafioletowego. Owo promieniowanie emitowane jest przez słońce, ale i, co ciekawe, przez lampy w solarium. W praktyce oznacza to, że powyższy proces przyspiesza starzenie się skóry w miejscach narażonych na ekspozycję słoneczną. Fotostarzenie skóry znacznie różni się od od zmian, jakie zachodzą w skórze w wyniku jej naturalnego starzenia. Co jednak istotne, fotostarzenie jest spowodowane długotrwałą ekspozycją skóry na działanie promieniowania słonecznego. Jednak należy pamiętać, że nawet jednorazowe wystawianie skóry na intensywne promieniowanie może powodować uszkodzenia naskórka, na przykład w postaci poparzeń.
akie są objawy fotostarzenia się skóry?
Wystawianie twarzy oraz ciała bez zabezpieczenia na promieniowanie słoneczne przyspiesza proces starzenia się skóry. Fotostarzenie można rozpoznać po takich objawach jak między innymi:
- szorstkość i rogowacenie skóry,
- głębokie zmarszczki i bruzdy,
- przebarwienia, w szczególności w miejscach, gdzie skóra jest cieńsza i bardziej wrażliwa,
- plamy soczewicowate,
- teleangiektazje, a więc poszerzenie drobnych naczyń krwionośnych,
- suchość skóry,
- zwiotczenie skóry.
Jak przeciwdziałać fotostarzeniu się skóry?
Aby nie dopuścić do degeneracji naskórka przez działanie promieni słonecznych należy nakładać na skórę kremy z wysokim faktorem SPF dopasowane do typu skóry. W tym celu należy wybrać kosmetyki posiadające ochronę UVA, UVB oraz HEV. Jeśli planujemy się opalać, należy zastosować filtr z minimum SPF 30. Bez względu na poziom ochrony, kosmetyk z filtrem należy nakładać na skórę na około 30 minut przed ekspozycją słoneczną, aby miał czas odpowiednio się wchłonąć.
Ponadto należy zabezpieczać skórę poprzez akcesoria ochronne, takie jak na przykład okulary przeciwsłoneczne, czapki czy kapelusze z dużym rondem. Warto także unikać wychodzenia na słońce w okolicach południa, gdy słońce jest w zenicie, a jest więc ono najmocniejsze. Jeśli planujemy wypoczywać na dworze, warto schować się także w cieniu.
Jak zniwelować efekty fotostarzenia skóry?
Uważa się, że fotostarzenie skóry jest procesem, który trudno odwrócić, jednak należy redukować jego oznaki. Najskuteczniejszym sposobem ograniczenia efektów nadmiernych kąpieli słonecznych są zabiegi medycyny estetycznej takie jak peeling chemiczny. Jego podstawowym celem jest złuszczenie martwego naskórka i pobudzenie regeneracji. Ponadto, w zależności od zastosowanego kwasu, może on poprawić koloryt skóry, zniwelować przebarwienia czy zmiany potrądzikowe.
Peelingi z wykorzystaniem jakich kwasów sprawdzą się w przypadku objawów fotostarzenia skóry? Warto pochylić się nad poniższymi składnikami.
- Kwas migdałowy - polecany jest w różnorodnych problemach skórnych. Sprawdzi się on jeśli oczekujemy spłycenia blizn i zmarszczek, zmniejszenia widoczności przebarwień, piegów czy plam soczewicowatych. Ponadto kwas migdałowy jest świetnym nawilżaczem. Pomimo doskonałych efektów działania kwas migdałowy jest bardzo łagodnym składnikiem. Dzięki temu może być stosowany także w przypadku skór wrażliwych oraz tych ze skłonnością do trądziku różowatego oraz z teleangiektazjami.
- Kwas mlekowy - alternatywą dla powyższego składnika jest kwas mlekowy. Przeznaczony jest głównie do redukcji przebarwień różnego typu, także tych wynikających z nadmiernej ekspozycji słonecznej. Dodatkowo regeneruje on skórę, poprawia jej elastyczność oraz zmniejsza widoczność blizn potrądzikowych. Pobudzi on także produkcję kolagenu i elastyny. Sprawdzi się więc, jeśli oprócz działania na przebarwienia zależy nam także na efekcie anti-age.
- Kwas glikolowy - naszą propozycją nr 3 jest eksfoliacja kwasem glikolowym. Ten składnik stosuje się w leczeniu objawów posłonecznego starzenia się skóry, plam barwnikowych, soczewicowatych i rogowacenia łojotokowego. Przywraca on także właściwą grubość warstwie naskórka, pomaga regulować i normalizować pracę gruczołów łojowych oraz zabezpiecza przed ponownym zapchaniem mieszków włosowych.
Te oraz o wiele więcej zabiegów znajdziesz w salonie BodyBar w Warszawie. Umów się na konsultację z ekspertem Body Bar lub zabieg pod nr tel. 22 403 02 02 lub 797 772 228. Serdecznie zapraszamy!