paznokcie hybrydowe

5 błędów, przez które hybryda niszczy paznokcie

Manicure hybrydowy to rodzaj stylizacji paznokci, w którym płytkę maluje się lakierem z dodatkiem specjalnego żelu utwardzanego za pomocą lampy LED lub UV. Promienie ultrafioletowe utrwalają każdą warstwę lakieru, przez co on nie odpryskuje i utrzymuje się na paznokciach w perfekcyjnym stanie przez około 2 tygodnie. W prasie czy internecie można wyczytać wiele informacji dotyczących szkodliwości tego rodzaju manicure. Aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń, należy pamiętać o kilku błędach, których nie należy popełniać.

1. Pozostawienie lakieru na czas dłuższy niż 2 tygodnie

Po dwóch tygodniach lakier najprawdopodobniej nadal będzie wyglądał dobrze, ale nie chodzi tu o wygląd, tylko o to, co się dzieje pod nim z płytką paznokcia. Przenoszona stylizacja hybrydowa przyczynia się do przesuszania płytki paznokcia, co finalnie może prowadzić do jej zwapnienia. Na paznokciach czasem pojawiają się także białe plamki, które są pierwszym z objawów suchości paznokcia. Suche paznokcie niestety nie są w stanie utrzymać żadnej stylizacji – ani klasycznej, ani hybrydowe,  dlatego po 2 tygodniach konieczne jest usunięcie lakieru i nałożenie nowej stylizacji.

2. Samodzielne usuwanie hybrydy

Niestety, ale samodzielne usuwanie stylizacji jest jednym z głównych powodów uszkodzenia płytki. Usuwając samodzielnie hybrydę nie jesteśmy w stanie zrobić tego tak, jak usunęłaby ją kosmetyczka. W salonach stosowane są profesjonalne removery, top jest “otwierany” poprzez spiłowanie wierzchniej warstwy, a rozpuszczony lakier delikatnie usuwany drewnianym patyczkiem. W domu ciężko jest samej wykonać te etapy z zachowaniem ostrożności. Samodzielne usuwanie zazwyczaj kończy się zerwaniem wierzchnich warstw płytki paznokciowej, przez co paznokcie są potem w fatalnym stanie.

3. Niewłaściwy dobór produktu

Na rynku jest dostępny wręcz ogrom marek lakierów hybrydowych. Należy pamiętać o tym, aby unikać lakierów typu soak off gel, czyli takich, które trzymają się wyjątkowo dobrze i długo. Zasada jest taka, że im lakier jest trwalszy, tym więcej w nim składników chemicznych, wpływających na złą kondycję naszej płytki paznokciowej. Szczególnie należy unikać lakierów dostępnych w drogeriach czy wyspach w galeriach handlowych. Zakupione tam produkty dają nam gwarancję na trwały, ale i szkodliwy dla kondycji paznokci manicure.

4. Zbyt częste wykonywanie manicure hybrydowego

Nawet najlepsze lakiery wiodących producentów mogą wpłynąć na złą kondycję naszych paznokci, jeżeli manicure wykonujemy zbyt często. Płytka paznokcia jest tworem martwym, przez co powinna być odpowiednio nawliżana, natłuszczana i odżywiana. Hybryda niestety nie spowoduje tego, że paznokcie będą pielęgnowane.
Właśnie z tego powodu warto kontrolować stan płytki paznokcia przy usuwaniu każdej kolejnej stylizacji. Jeśli kosmetyczka zauważy, że paznokcie stały się cienkie, powinna o tym niezwłocznie poinformować. W takich sytuacjach najrozsądniej jest zrezygnować ze stylizacji hybrydowej na korzyść chociażby manicure japońskiego.

5. Brak odpowiedniej pielęgnacji po usunięciu hybrydy

Paznokcie po usunięciu stylizacji hybrydowej powinny zostać odpowiednio pielęgnowane. W tym przypadku doskonale sprawdzi się manicure japoński. Podczas tego zabiegu płytka jest natłuszczana, a w głąb kanalików płytki paznokcia wprowadzane są odżywcze substancje jak keratyna, wosk pszczeli a także witaminy. Dodatkowo jako uzupełnienie i podtrzymanie efektu zabiegu należy stosować produkty uzupełniające.

 

Autor: Katarzyna Słomińska